טיפים לנהיגת לילה

טיפים לנהיגת לילה

טיפים לנהיגת לילה – כל נהיגה עשויה להיות מסוכנת במידה ולא מתאימים את אופי הנהיגה לתוואי הדרך, קל וחומר כאשר מדובר בנסיעה בשעות הלילה. ריכזנו עבורכם מספר טיפים חשובים לנהיגת לילה שעשויים להציל לכם את החיים

נהיגה בכלי רכב – רבים יאמרו כי נהיגה בכל כלי רכב למעשה נותנת לנהג כלי הרג רצחני, אשר בשימוש לא זהיר ונכון עלול להוביל לתאונת דרכים ותוצאות טרגיות. בשנים האחרונות, הולכת וגוברת המודעות לסיכונים שבנהיגה בכבישים, קל וחומר כאשר אנו רואים את ריבוי תאונות הדרכים ברחבי הארץ. הסיבות לתאונות הדרכים הן רבות וכמובן הן הולכות ומתרבות מאז כניסת הטלפונים הסלולריים. מספיקה שניה אחת של חוסר תשומת לב ובאותו הרגע החיים עשויים להשתנות ללא היכר. גורם נוסף לתאונות דרכים הוא העייפות. מרוץ החיים היום יומי מוביל לנהגים עייפים יותר בכביש. אותם נהגים במקרה הטוב יהיו אטיים בזמן התגובה שלהם ובמקרה הרע, יירדמו ויובילו לתאונת דרכים.

כאשר מדובר על נהיגת לילה רמת הסיכון עולה בהרבה. זאת בגלל  מספר גורמים משתנים ועיקרם:

  • עייפות – לרוב, העייפות עשויה להוות גורם מכריע. בעיקר כאשר הנהג אינו מורגל בנסיעה בשעה מאוחרת. ככל שהדרך יותר מונוטונית וחשוכה, כך עשוי הנהג להרגיש כי עיניו נעצמות, עד כדי הירדמות. אגב, תאונות דרכים שנגרמות בשל עייפות – קורות לרוב ליד הבית כאשר הנהג חש כי שרד את החלק הקשה. בו בזמן שרמת הריכוז מופרת, קיים חשש להרדמות.
  • דרך לא מוכרת – פעמים רבות תוואי הדרך אינו מוכר. לדוגמה כאשר חוזרים מאירועים במקומות רחוקים. כמובן שהנסיעה שונה בין אם מדובר באור יום בו שדה הראיה גדול יותר, לעומת נסיעה בשעות לילה ובעיקר כאשר הדרך אינה מוארת.
  • נהגים בכביש – מלבד הגורם האנושי התלוי בכל נהג ונהג, לפעמים מספיק שהנהג שלצידנו (או מולנו) יעשה טעות אחת שנובעת מחוסר תשומת לב. אותה טעות, בתוספת זמן תגובה שאינו מספיק, עשויה להוביל לתאונה קטלנית.

טיפים לנהיגת לילה – כיצד ניתן וכדאי להתכונן לנהיגת לילה?

  • מנוחה הגונה – במידה ומדובר בנסיעה מתוכננת מראש, מומלץ לנוח במהלך היום ככל הניתן. ככל שמגיעים ערניים יותר לקראת הנסיעה, כך יכול הנהג להתמודד עם תלאות הכביש, כמו גם זמן התגובה שלו יהיה קצר ביותר. כאמור, לעתים המפגע אינו בהכרח קשור אל נהג הרכב אלא לנהג אחר. ככל שהנהג פחות עייף, כך יוכל להגיב בהתאם ולראות את הכביש בצורה מלאה.
  • ארוחה – לקראת נסיעה בלילה, לא מומלץ לאכול ארוחה דשנה. לאחר ארוחה כזאת, פעמים רבות חשים בתחושת שובע המובילה לעייפות. לפני נסיעת לילה מומלץ לאכול ארוחה קלה ובכל מקרה, להימנע בכל היום משתיית משקאות אלכוהוליים אשר גורמים לעייפות.
  • נוסע ערני – אחד הדברים אשר יעזרו לנהג להישאר ערני, היא הדאגה שלא כל יושבי הרכב יירדמו. נוסע ערני אשר ישוחח עם הנהג יוכל לעזור לו במאבק להישאר ער. אולם אליה וקוץ בה – חשוב כי אותה שיחה לא תגרור את הנהג לפולמוס שלמעשה יסית את דעתו מהכביש.
  • להימנע ממצבי נוחות יתר – ככל שהמצב יהיה אופטימלי יותר מבחינת טמפרטורה וגורמי סביבה אחרים (כגון שמע), לנהג יהיה קל יותר להירדם. דווקא בלילה כשעייפים, מומלץ להשאיר חלון מעט פתוח ולשמוע את רחשי הסביבה ולשאוף את האוויר. בחורף אגב, החימום גורם לתחושת עייפות.
  • בקבוק מים בהישג יד – מומלץ להניח ליד הנהג בקבוק מים או משקה ממותק. המטרה היא להכניס לגוף כמות מלחים ומעט סוכרים שיאפשרו לו להיות ערני יותר.
  • מוזיקה וקפה – לפעמים הדממה אינה מאפשרת ריכוז בנהיגה. דווקא המוזיקה היא זאת אשר לוקחת למקומות טובים יותר שמאפשרים ערנות. מומלץ להכין אוסף שירים אהובים על הנהג שישמשו אותו לנהיגה בשעות מאוחרות.
טיפים לנהיגת לילה
הכנת פלייליסט של שירים אהובים, יכול לעזור לכם לשמור על ערנות
  • מנוחה בצד הדרך – במידה ומרגישים כי אין ברירה ועומדים להירדם, חייבים לעצור ולתת לגוף מעט מנוחה. ראשית חשוב לומר כי בשום אופן לא תהיה עצירה בצד הדרך (שוליים). גם במהלך היום עצירה בשוליים היא מסוכנת. קל וחומר כאשר מדובר על שעות לילה חשוכות. מומלץ לעצור אך ורק בתחנות דלק וחנויות נוחות. כך תוכלו לרדת מהרכב, למתוח איברים לרכוש משקה קל או קפה ובמקרים קיצוניים גם לתפוס תנומה קלה.

לסיכום: לפני נסיעת לילה יש להיערך בהתאם ככל הניתן. בשעות הלילה אנשים רבים נוהגים לנצל את כמות הרכבים הדלילה הנמצאת בכביש ולשנות לרעה את הרגלי הנהיגה שלהם. חשוב להפעיל שיקול דעת ובמידה ועייפים, עדיף לנוח מספר דקות במקום בטוח ולנסות להתרענן. טיפים לנהיגת לילה אלו יעזרו לכם להתכונן לכל נהיגה אשר תהיה.

חברת הסעות בצפון –  ארז הסעות מעסיקה נהגים מקצועיים, שירותים ואדיבים. אנו מקפידים שנהג לא יעבוד יותר משעות הנהיגה הקבועות בחוק ולשם כך מעסיקים 2 נהגים קבועים על כל רכב בכדי להימנע ממצבי עייפות יתר ושנוכל להביא אתכם לכל יעד בשלום.

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן