נהיגה בגילופין – סכנות ואכיפת החוק

נהיגה בגילופין – סכנות ואכיפת החוק בכבישי ישראל

נהיגה בגילופין – מלבד העובדה שהאלכוהול משכר הוא גם משקר – האלכוהול הזורם בגוף גורם לתחושת אופוריה שניתן לעשות דברים רבים וביניהם לנהוג.

מה קובע החוק על נהג שנתפס נוהג בשכרות?

אלפי תאונות דרכים מתרחשות בכל שנה בישראל. חלקם נגרמים בשל אי כשירותו של הנהג לנהוג ברכב. היום האכיפה מתגברת מאוד ועל 0.05 מיליגרם אלכוהול בדם – הנהג נחשב כנוהג בגילופין. האכיפה לאורך השנים הולכת וגוברת. שוטרי תנועה פרוסים לאורך הנתיבים הראשיים, לצד מקומות בילוי, מועדונים ואולמות אירועים. ה"לקוחות" הטובים ביותר אגב של השוטרים הם אלו שחזרו מאירוע.

נהיגה בגילופין – אל תגידו לי זה לא יקרה

נסיעה תחת השפעת אלכוהול, בכל כמות שהיא בדם, היא מסוכנת. האלכוהול גורם לתחושת אופוריה שהכל בהישג יד וניתן לעשות הכל. "בטח שאני כשיר לנהוג, סה"כ נסיעה של עשר דקות" וביטויים נוספים נשמעים רבות על ידי אלו ששתו. אולם, המצב הוא הפוך לחלוטין. רמת הריכוז יורדת מאוד, זמן התגובה מתארך ביותר מפי שניים, הראייה עלולה להיות מטושטשת והראש סחרחר.

התחושה כי ניתן לעשות כל דבר נוצרת בעקבות האופוריה המוטעית שיוצר האלכוהול

נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא מסוכנת, הן לנהג, הן לכלל יושבי הרכב וכמובן לכל הנהגים הנמצאים באותה העת בנתיב נסיעת הנהג השיכור. הסכנה היא כמובן תאונת דרכים קטלנית שעלולה לקרות משיקול דעת מוטעה של הנהג. חשוב לזכור תמיד – רכב יכול לשמש גם ככלי הרג. בדיוק כמו אקדח – הכל תלוי בהתנהלות הנכונה והזהירה ובמקרה זה נהיגה זהירה.

אכיפה וקנסות לנהיגה בגילופין

על פי החוק, בסמכותו של כל שוטר, לעצור רכב ולבקש מהנהג לעבור בדיקת רמת האלכוהול בדם "ינשוף". סירוב של הנהג לביצוע הבדיקה משמע הודאה באשמת עבירה של נהיגה בשכרות. בו בזמן אם מתגלה כמות אלכוהול בדם הנהג האסורה על פי חוק – רישיון הנהיגה נשלל מידית לתקופה של 30 יום – שלילה מידית היא בסמכותו של כל שוטר בדרגת מפקח ומעלה. במידה וכלי הרכב היה מעורב בתאונת דרכים, השלילה במקום עשויה להיות ל -60 יום ואף לכלול את החרמת כלי הרכב. בנוסף, בכל מקרה של נהיגה בשכרות תינתן לנהג הרכב הזמנה לבית משפט.

שופט בית המשפט, עשוי לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג למשך שנתיים (730 ימים) בנוסף לתשלום קנס ובקשת מאסר על תנאי. במידה ומדובר בעבירה שנייה בתקופה בה לא עברו שנתיים מסיום העונש הקודם, השלילה עשויה להיות לפי החלטת שופט לפרק זמן של שלוש שנים בנוסף לקנס כספי ומאסר על תנאי. במידה וגם בעבירה הראשונה כמות האלכוהול בדמו של הנהג הייתה פי 2.5 ומעלה מהמותר – הדרישה תהיה לשלילה לשלוש שנים, מאסר בפועל, קנס כספי ושלילה נוספת על תנאי. זאת בשל הסכנה הברורה והמידית הקיימת לכלל יושבי הרכב והנוסעים בכביש.

חשוב לציין כי במידה והרכב עבר תאונה שבה היו הרוגים, הנהג יואשם בהריגה ולא גרימת מוות ברשלנות, על מנת למקסם את העונש הקבוע בחוק. המטרה היא, כאמור, ליצור הרתעה בקרב הנהגים. חשוב להדגיש – עצם הנהיגה תחת השפעת אלכוהול היא עבירה פלילית בשל עצמה! הנהג לא חייב להיות מעורב בעבירה נוספת (כגון אי ציות לתמרור עצור) בכדי שרישיונו יישלל לאלתר.

אז מה ניתן לעשות?

בשנים האחרונות ובעיקר לאירועים כגון חתונות, בוחרים האורחים או המארחים להעמיד רכב הסעות לאירועים שיעמוד לטובת החוגגים. כך ניתן לשתות, ליהנות והכי חשוב לחזור הביתה בשלום. בכל יציאה מהבית שהיא ברכב הפרטי – חייבים לקבוע נהג תורן שיהיה אמון על החזרת חבריו הביתה בשלום.

חברת ארז הסעות שמחה וגאה להעמיד שירותי הסעות לאירועים למאות אירועים בשנה ברחבי ישראל. אלפי הנוסעים המאושרים, נהנים יותר מהאירוע וחוזרים הביתה בשלום.

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן