נתיבי תחבורה ציבורית

נתיבי תחבורה ציבורית – נת"צ – קנסות וההגבלות לנוסעים ברכב פרטי

נתיבי תחבורה ציבורית בלבד – כולם מכירים את זה היטב, העמידה המעיקה בפקקים, לפעמים החום הוא זה שמתיש, לפעמים סתם רוצים להגיע מהר יותר הביתה, לפתע ניכרת מימינם הזדמנות פז – המסלול הימני ריק לחלוטין, אולם רגע, למסלול שוליים בצבע צהוב? מדובר הרי בנת"צ – נתיב תחבורה ציבורית בלבד.

נסיעה בנת"צ היא אסורה לחלוטין לבעלי רכב פרטי מכל סוג (בעבר ניתן היה לנסוע במידה והרכב היה מלא בארבעה נוסעים לפחות) אולם כיום, ערים רבות כגון ירושלים, תל אביב, חיפה ועוד, מיישמות נתיב לתחבורה ציבורית בלבד (אוטובוסים, מוניות ומוניות שירות). מטרת הנת"צ היא ליצור דרך מהירה וזורמת לנוסעים בתחבורה ציבורית. לכן חל איסור לכל רכב ומכל סיבה לנסוע בנתיבים הללו. עד לאחרונה, רכב אשר היה נתפס נוסע שלא כחוק בנת"צ, קיבל קנס זעום יחסית של 250 שקלים.

הגברת האכיפה

על מנת ליצור הרתעה נוספת, הוחלט בוועדת הכלכלה של הכנסת להכפיל את הקנס לנוסעים בנת"צ ל -500 שקלים. מלבד זאת, החלו בהקמת מצלמות לצורך אכיפת החוק. מצלמות אלו פרוסות לאורך הנת"צים ברחבי ישראל. כך שלמעשה, מעתה הסיכון לקנס הוא לא רק במידה ושוטר יתפוס את הרכב בשעת מעשה. מצלמות האכיפה (שיוצבו על ידי הרשויות המקומיות בערי הנת"צ) ופקחים ייעודיים יתנו את הדוחות. המצלמות יאפשרו משלוח תצלום ברור הכולל את מספר הרכב לבית הנהג / בעל הרכב. בארצות שונות בעולם המערבי אגב, לא יעלה על הדעת כי נהג רכב פרטי ייסע בנתיב לתחבורה ציבורית.

חיזוק מעמדה של התחבורה הציבורית

חשוב להבין כי מאחוריי האכיפה, לא עומדת איזה מזימת על שרוצה להגדיל את קופת העירייה. המטרה היא דווקא לטובת האנשים. ברגע שציבור הנהגים יבין כי נסיעה בתחבורה ציבורית תחסוך עבורם זמן רב של עמידה בפקקים וכמובן כסף (עלות הנסיעה זולה יותר וכמובן הוצאות דלק ובלאי הרכב הוא יבחר יותר ויותר בנסיעה בתחבורה הציבורית, או חברות הסעה פרטיות שאף עשויה להיות מהירה יותר ובטוחה יותר.

פחות פקקים = פחות זיהום אוויר

מלבד הזמן המהיר יותר להגעה והחיסכון הכספי, מדובר למעשה גם במחווה ידידותית לסביבה. ככל שיותר אנשים יבחרו בתחבורה ציבורית, כך יהיו פחות גורמים מזהמים בכבישים. רמת זיהום האוויר תפחת (בעיקר כאשר עומדים בפקק וכמות הפליטה באזור מסוים היא גבוהה ביותר).

נתיבי תחבורה ציבורית – אז מה עושים?

ברחבי העולם, רבים בוחרים בתחבורה הציבורית לנסיעות שבשגרה (עבודה, לימודים וכדומה) גם בעלי רכב פרטי. בישראל המצב הוא הפוך לחלוטין – בעלי רכב פרטי בוחרים לנסוע איתו לכל מקום כמעט ומלבד שלא יצטרכו לעלות על תחבורה ציבורית. חשוב לבצע שינוי מחשבתי ולגרום לאוכלוסייה להבין כי האוטובוסים הם פתרון הולם ואיכותי. בשל כך נעשים ניסיונות מצד הממשלה להוסיף קווים ולייעל את התחבורה בכללותה (כמו הקמת הרכבת התחתית בתל אביב).

חברת ההסעות ארז הסעות מעודדת נסיעה בהסעות מאורגנות וגאה מדי יום להסיע מאות עובדים למקום העבודה ובחזרה לביתם הסעות בעמקים לכל מטרה.

 

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן