עייפות נהגים והסכנות בדרכים

הידעת? לפי נתוני משטרת ישראל כ-11% מהנפגעים בתאונות דרכים בישראל בשנים האחרונות נפגעו בדרכם לעבודה או בדרכם חזרה ממנה.

העובדים שלך הם תעודת הזהות של העסק שלך, הבטיחות בדרך הגעתם לעבודה וחזרה ממנה היא חלק בלתי נפרד משביעות רצונם של העובדים במהלך יום העבודה ובתחושה הכללית בנוגע למקום עבודתם.

ישנם מספר רב של גורמים לתאונות הללו אך אחד הגורמים המשמעותיים הוא עייפות והירדמות על ההגה.

נהיגה בזמן עייפות גורמת להתנהגויות שעלולות להעלות את הסיכוי לתאונה, כגון: סטייה מנתיב, מהירות מופרזת ועוד.

כיצד משפיעה העייפות על הנהיגה?

עייפות משפיעה ישירות על אופן ביצועה של כל משימה, כיוון שהיא גורמת לירידה ברמת העוררות, להתארכות של זמן התגובה, לקשיים בזיכרון, לפגיעה בקואורדינציה ולירידה באפקטיביות של היכולת לעבד מידע. נוסף על כך, עייפות משפיעה על רמת המוטיבציה לבצע משימה, ולפיכך גם היכולת לקיים תקשורת ואינטראקציה עם הסביבה פוחתת. אנשים שמרגישים עייפים, נוטים להתעצבן מהר יותר ובתדירות גבוהה יותר ומגיבים באגרסיביות כלפי גירויים (אנושיים וסביבתיים שונים).

בנהיגה במצב של עייפות, תשומת הלב של הנהג אינה ממוקדת בדרך ובתנועה, ועקב כך רמת הביצוע שלו נמוכה. עייפות משפיעה גם על ההתנהגות: יכולת ההיגוי, מהירות הנסיעה והיכולת לעקוב אחרי רכב אחר משתנות. הן מחקרי כביש והן מחקרי סימולטור מדגימים כיצד עם התגברות של תחושת העייפות היכולת לשמור על נתיב הנסיעה יורדת. מהירות הנסיעה משתנה אף היא על מנת לדרבן את הגוף ואת היכולת הקוגניטיבית לשים לב לפרטים. מחקרים שונים מצאו כי במטרה לשמור על ערנות נהגים מגבירים את מהירות נסיעתם או מקטינים אותה, כאשר הם חשים עייפים.

נהגים עייפים גם מתקשים להתאים את מהירות נסיעתם למהירותה של המכונית שאחריה התבקשו לעקוב. נהיגה ללא מודעות מקושרת אף היא לנהיגה במצב של עייפות ובאופן ספציפי לעייפות שנגרמת עקב נסיעה בדרך מונוטונית או בדרך שבה מוצגים לנהג גירויים חזותיים צפויים ולא מעוררים. בנהיגה ללא מודעות הנהג אינו מפנה באופן פעיל קשב למטלת הנהיגה ומבצע את הפעולה על "טייס אוטומטי" .

עייפות נהגים היא גורם משמעותי במלחמה בתאונות הדרכים ונעשות בשנים האחרונות פעולות רבות כמו הקמת תחנות ריענון, יוזמות ממשלתיות ומקומיות למלחמה בעייפות הנהגים.

מעסיק/ה יקר/ה,  שירותי הסעה מאורגנת למקום העבודה תשמור על בטיחות מועסקייך בדרכים ותאפשר להם להגיע בכל יום לעבודה וחזרה לביתם בבטחה וברוגע.

צרו איתנו קשר לקבלת הצעה משתלמת – חייגו 077-515-3010

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן